Historia
Janusz Skrzypczak urodził sie w 1958 roku w Poznaniu, a od 1978 roku mieszka w Lesznie. Gromadzeniem staroci zajmuje sie jak tylko sięga pamięcią i już w wieku 14 lat posiadał zbiór zegarków, a jego pierwsza indywidualna wystawa prezentowała opakowania od czekolady. Wierny zegarkom jest do dnia dzisiejszego i one stanowią jego najliczniejszą kolekcję. Zebrał ponad 1500 zegarów, zegarków i mechanizmów zegarowych od najmniejszego wielkości paznokcia do takiego z wieży kościelnej - wielkości małego samochodu. Od 1990 jest właścicielem Antykwariatu 1001 Drobiazgów, a jego autorska Galeria na której prezentuje część swoich zbiorów już trzykrotnie trafiła do Teleekspresowej Galerii Pozytywnie Zakręconych.
Dwa razy do roku antykwariusz organizuje wernisaż tematyczny swoich zbiorów. Pierwszy raz jego kolekcja prezentowała wyposażenie sklepów, a dominowały w na niej szyldy i napisy sklepowe. Zbiór liczył ponad 300 szyldów oraz 500 pudeł, pudełek papierowych, drewnianych i blaszanych do przechowywania towaru oraz wnętrze sklepu czyli dystrybutory, stojaki, witryny i gabloty ekspozycyjne. Całość uzupełnia ponad 2000 butelek, butli firmowych do lekarstw, piwa, wina i wódki.
Za drugim razem prezentowany był zbiór gramofonów i innych urządzeń grających takich jak pozytywki, polifony, katarynka i mechanizm orkiestronu, łącznie ponad 50 urządzeń. Dźwięk jest zapisany na papierowych, metalowych i bardzo kruchych płytach, których zachowało sie ponad 1000 sztuk.
Za trzecim razem treścią przekazu była wystawa Skrzydlate Godło, która prezentowała ponad 500 sztuk wizerunków orła w większości o polskim rodowodzie. Na wystawie były małe orzełki jako emblematy ozdobne do noszenia, także wiele tabliczek urzędowych jako obrazy, grafiki, książki, figurki, proporce i sztandary.
Wychodząc z założenia, że przedmioty które posiada są już uratowane dla potomnych, zbiera prawie wszystko, co jest starsze od niego i sie mieści w jego magazynach. Książki są w 12 trzydrzwiowych bibliotekach i wielu kartonach. Kolekcja różnych sztućców do spożywania posiłków liczy ponad 500 szt. Kruche szklane i porcelanowe drobiazgi zajmują miejsca w wielu witrynkach, a samych kieliszków jest ponad 300 szt. Pamiątki rezerwistów to fajki, kufle, filiżanki itp. oraz ponad 200 fotografii i zbiorowych pamiatkowych tablo. Zabawki mieszkają w kartonach gdzie misie i lalki mieszają się z klockami i samochodami a jest ich razem ponad 400 szt.
Ważnym elementem zainteresowań antykwariusza jest epoka ks. Józefa Poniatowskiego i czasy napoleońskie. W zasobach znajduje sie także ponad 400 czasopism z różnych epok aż do zakończenia II Wojny Światowej. Specjalnym sentymentem Janusz Skrzypczak darzy wszelkie regionalia związane z regionem leszczyńskim. Samych widokówek jest ponad 600 szt, 80 obrazów i grafik a także wiele innych przedmiotów kojarzonych z tym regionem. W zbiorach jest wiele starych dokumentów tożsamości, pism, urzędowych, map, folderów reklamowych, albumów i nut.
Ważnym elementem zbiorów jest kolekcja aparatów fotograficznych, która była wielokrotnie prezentowana na wielu wystawach.
Zbiór przedmiotów reklamowych jest najliczniej reprezentowany przez popielniczki, których udało sie zgromadzić ponad 100 szt. Ponadto wzrok przyciągają miniaturowe silniczki, pompy, piece, kaloryfery i wanny. Niedawno były eksponowane zamki i zameczki od całkiem małych aż po wielkie i ciężkie zamki bramne.
Na swoją kolej do ekspozycji czekaja różne dziwaczne narzędzia o czasami nieznanym współcześnie przeznaczeniu.
Pomniejszy zbiór stanowią judaika, które prezentowane są w miejscowym Muzeum Okręgowym. Stale powiększa się kolekcja kalendarzy wyprodukowanych przed 1945 rokiem aktualnie liczy już 130 szt.
Żona i rodzina dzielnie wspierają kolekcjonera w jego poczynaniach. Ale czasami gdy już wszyscy tracą cierpliwość antykwariusz uspokaja ich powiedzeniem - ,,mogli trafić jeszcze gorzej, bo na Południu jest kolekcjoner który zbiera nitowane mosty i co ma powiedzieć jego rodzina?"
Pobyt na planie filmowym
DKW 14 i 15 luty 2008r.